Logo
 
Standard Arama
Standard Arama Sisteme Giriş
Standard Detayı
TÜRK STANDARDI
TS No : TS EN 515      
Kabul Tarihi : 24.04.2017
Hazırlık Grubu : Teknik Kurul
Doküman Tipi :
Yürürlük Durumu : U (Yürürlükteki Standard/Standard)
Başlık : Alüminyum ve alüminyum alaşımları - Biçimlenebilir mamüller - Temper kısa gösterilişleri
Başlık (İng) : Aluminium and aluminium alloys - Wrought products - Temper designations
Kapsam : Bu standardı biçimlendirilmek istenen sürekli döküm mamülü alüminyum ve alüminyum alaşımı çekme taslağı ve şeritler için ve her şekildeki biçimlenebilen alüminyum ve alüminyum alaşımları için temper gösterilişlerini vermektedir. NOT - Bu temper gösterilişlerinin bazıları patent veya patent uygulamalarının konusu olabilir ve buraya kadarki çizelgelerde verilenler hiçbir şekilde böylesi bir lisans hakkı verilmiş olduğu anlamına gelmez. İlave temper gösterilişleri (bu standarda uyan) aşağıdakilerin sağlanması kaydıyla:CEN/TC 132 ve AECMA/C5 ile standardize edilebilir; - Temper birden fazla kullanıcı tarafından kullanılır. - Mekanik özellikler tarif edilir, - Temper karakteristikleri, Temel işlemleri aynı sırayla yapılmış, aynı alaşım ve ürün için kısa gösterimleri belirlenmiş tüm diğer temperlerin karakteristiklerinden büyük ölçüde farklıdır. - Mekanik özelliklerin dışındaki karakteristikler önemli görülüyorsa aşağıdakiler de tarif edilmelidir. - Karakteristikler için deney metotları ve limitler, veya - Temperi yapmak için kullanılan özel çalışmalar.
Kapsam (İng) : This standard establishes temper designations for all forms of wrought aluminium and aluminium alloys and for continuously cast aluminium and aluminium alloys drawing stock and strip intended to be wrought. NOTE Some of these temper designations may be subject of patent or patent applications and their listing herein is not to be construed in any way as the granting of a license under such patent right. Additional temper designations, conforming to this standard, may be standardized with CEN/TC 132 and AECMA/5 provided: — the temper is used or is available for use by more than one user; — mechanical property limits are defined; — the characteristics of the temper are significantly different from those of all other tempers which have the same sequence of basic treatments and for which designations already have been assigned for the same alloy and product; — the following are also defined if characteristics other than mechanical properties are considered significant: a) test methods and limits for the characteristics; or b) the specific practices used to produce the temper.
Yerini Aldığı : TS EN 515 :1997;  
Yararlanılan Kaynak : EN 515:2017
Uluslararası Karşılıklar : EN 515-EQV
ICS Kodu : 01.040.77 Metalurji (Terimler); 77.120.10 Alüminyum ve Alüminyum Alaşımları; 77.150.01 Demir Dışı Metal Ürünler (Genel)
Cen/Cenelec : CEN
Dili : en
Renk Durumu : Siyah-Beyaz
Uygulama Durumu : Yürürlükte
Sayfa Sayısı : 29
Fiyatı : 68,00 EURO  (1.200,18 TL + %8Kdv)
Çakışan Standart Varsa İptal Tarihi (DOW)-